Resultat Friidrott

[
100 m | 200 m | 400 m | 800 m | 1 500 m | 5 000 m | 10 000 m | Maraton ]
[ Terräng | Terräng 3 mannalag | 4 * 100 m | 4 * 400 m | 100 m Häck | Gång ]
[ Längdhopp | Höjdhopp | Tresteg | Stavhopp | Stående Längd | Stående Höjd ]
[ Spjut bästa hand | Spjut sammanlagt | Diskus bästa hand | Diskus sammanlagt ]
[ Kula bästa hand | Kula sammanlagt | Slägga | Femkamp | Tiokamp | Dragkamp ]

Herrar

100 m (79 delt)

1:a R C Craig USA 10,8
2:a A Meyer USA 10,9
3:a D Lippincott USA 10,9
Svenskar
Charles Luther Ut i 2:a omg
Ivan Möller Ut i 2:a omg
R Smedmark Ut i 2:a omg
Thure Persson Ut i försöken
Skotte Jacobsson Ut i försöken
R Ekberg Ut i försöken

200 m (64 delt)

1:a R C Craig USA 21,7
2:a D Lippincott USA 21,8
3:a W R Applegarth Storbrittannien 22,0
Svenskar
Knut Lindberg 23,1, Ut i 2:a omg
Ivan Möller Ut i 2:a omg
Charles Luther Ut i 2:a omg
Skotte Jacobsson Ut i 2:a omg
Thure Persson Ut i 2:a omg
E Grandell Ut i försöken
K Lindblom Ut i försöken
G Möller Ut i försöken
K Stenborg Ut i försöken

400 m (47 delt)

1:a C D Reidpath USA 48,2
2:a H Braun Tyskland 48,3
3:a E Lindberg USA 48,4
Svenskar
K Stenborg 23,1, Ut i 2:a omg
J Dahlin 51,0 Ut i 2:a omg
E Lindblom 50,2 Ut i 2:a omg
P Zerling Ut i 2:a omg
G Möller Ut i försöken

800 m (48 delt)

1:a J E Meredith USA 1.51,9
2:a M Sheppard USA 1.52,0
3:a I Davenport USA 1.52,0
Svenskar
E Björn Ut i semi
E Lindholm Ut i försöken
K Haglund Ut i försöken
E Frisell Ut i försöken

1 500 m (46 delt)

1:a A N S Jackson Storbrittannien 3.56,8
2:a A Kiviat USA 3.56,9
3:a N Taber USA 3.56,9
Svenskar
5:e Ernst Wide 3.57,6
7:e J Zander
10:e E Björn
N Frykberg Ut i försöken

5 000 m (32 delt)

1:a H Kolehmainen Finland 14.36,6
2:a J Bouin Frankrike 14.36,7
3:a G W Hutson Storbrittannien 15.07,6
Svenskar
7:e M Karlsson 15.18,6
Thure Olsson 15.25,2
H Nordström 15.49,1
B Modigh Ut i försöken

10 000 m (30 delt)

1:a H Kolehmainen Finland 31.20,8
2:a L Tewanima USA 32.06,6
3:a A Stenroos Finland 32.21,8
Svenskar
M Karlsson 33.06,2 Bästa Sv tid
John Eke
M Persson
A Öberg Ut i försöken

Maraton 40 200 m (68)

1:a K McArthur Sydafrika 2.36.54,8
2:a C W Gitsham Sydafrika 2.37.52,0
3:a G Strobino USA 2.38.42,8
Svenskar
6:e Sigge Jacobsson 2.43.24,9
22:e J Westberg 3.02.05,2
24:e C Andersson
27:e H Dahlberg
28:e I Lundberg
32:e C Nilsson

Terränglöpning 8000 m (46)
(I verkligheten 11-12 km)

1:a H Kolehmainen Finland 45.11,6
2:a Hjalmar Andersson 45.44,8
3:a John Eke 46.37,6
Svenskar
5:e Josef Ternström 47.07,0
9:e B Larsson
10:e J Sundkvist
13:e K Lundström
17:e Bror Fock
21:e G Carlén

Terränglöpning 3 mannalag

1:a Sverige
Hjalmar Andersson, John Eke
och Josef Ternström
10p
2:a Finland 11p
3:a Storbrittannien 49p

4 * 100 m (8 lag)

1:a Storbrittannien 42,4
2:a Sverige
Ivan Möller, Chales Luther
Thure Persson och Knut Lindberg
42,6

4 * 400 m (7 lag)

1:a USA 3.16,6
2:a Frankrike 3.20,7
3:a Storbrittannien 3.23,2
Sverige Ut i försöken

100 m Häck (21)

1:a F Kelly USA 15,1
2:a J Wendell USA 15,2
3:a M Hawkins USA 15,3

Gång 10 000 m (22)

1:a G H Goulding Kanada 46.28,4
2:a E Webb Storbrittannien 46.50,4
3:a F Altimani Italien 47.37,6

Längd (32 delt)

1:a A L Gutterson USA 7,60
2:a C Bricker Kanada 7,21
3:a Georg Åberg 7,18
Fler Svenskar
17:e C Lomberg 6,62
20:e P Ohlsson 6,28
21:e G Betzén 6,24

Höjd (26 delt)

1:a A Richards USA 1,93
2:a H Liesche Tyskland 1,91
3:a G Horine USA 1,89
Svenskar
K A Kullerstrand 1,83

Tresteg (22 delt)

1:a Gustaf Lindblom 14,76
2:a Georg Åberg 14,51
3:a Emil Almlöf 14,17
Fler Svenskar
7:e H Olsson 14,01
10:e G Nordén 13,81
12:e I Lindholm 13,74
15:e P Olsson 13,45
17:e Skotte Jacobsson 13,33

Stavhopp (26 delt)

1:a H S Babcock USA 3,95
2:a F Nelson USA 3,85
2:a M S Wright USA 3,85
3:a Bertil Uggla 3,80
Ett misstag begicks eftersom
ett 3:e pris delades ut

Stående Läng (19 delt)

1:a C Tsiclitiras Grekland 3,37
2:a P Adams USA 3,36
3:a B Adams USA 3,28
Svenskar
4:e Gustaf Malmsten 3,20
5:e Evald Möller 3,14
11:e G Ljunggren 3,09
13:e R Ekberg 3,03
14:e D Melinn 3,02
18:e K Bergh 2,95

Stående Höjd (18 delt)

1:a P Adams USA 1,63
2:a B Adams USA 1,60
3:a C Tsiclitiras Grekland 1,55
Svenskar
4:e Evald Möller 1,50
L Ekman
R Smedmark
K Bergh

Spjut bästa hand (25 delt)

1:a Eric Lemming 60,64
2:a J Saaristo Finland 58,66
3:a M Kovacs Ungern 55,50
Svenskar
10:e O Nilsson 49,18
11:e H Sonne 47,95
13:e B Ohlsson 46,94
14:e A W Krigsman 46,71
15:e J Dahl 45,67
16:e A Ohrling 45,32
21:e A Larsson 45,18

Spjut sammanlagt (14 delt)

1:a J Saaristo Finland 109,42
2:a W Siikaniemi Finland 101,13
3:a U Peltonen Finland 100,24
Svenskar
4:e Eric Lemming 98,59
6:e Rickard Åbrink 93,12
8:e O Nilsson 88,90
10:e A Ohrling 87,17
11:e S Hagander 86,80
13:e A W Krigsman 85,80
14:e H Sonne 84,96

Diskus bästa hand (40 delt)

1:a A Taipale Finland 45,21
2:a R L Byrd USA 42,32
3:a J Duncan USA 42,28
Svenskar
8:e E Magnusson 39,91
10:e E Nilsson 39,69
G Nilsson
G Bolander
C J Lind
F Fleetwood
H Möller
O Nilsson

Diskus sammanlagt (20 delt)

1:a A Taipale Finland 82,86
2:a E Niklander Finland 77,96
3:a Emil Magnusson 77,37
Svenskar
4:e Einar Nilsson 71,40
7:e F Fleetwood 68,22
8:e C J Lind 68,02
9:e N Linde 67,10
10:e G Nilsson 67,09
11:e Eric Lemming 67,08

Kula bästa hand (22 delt)

1:a P McDonald USA 15,34
2:a R Rose USA 15,25
3:a L Whitney USA 13,93
Svenskar
7:e Einar Nilsson 12,62

Kula sammanlagt (7 delt)

1:a R Rose USA 27,70
2:a P McDonald USA 27,53
3:a E Niklander Finland 27,14
Svenskar
5:e Einar Nilsson 23,37

Slägga (14 delt)

1:a M J McGrath USA 54,74
2:a D Gillis Kanada 48,39
3:a C Childs USA 48,17
Svenskar
4:e Robert Olsson 46,50
5:e Carl Johan Lind 45,61
7:e Robert Olsson 46,50
8:e C Jahnzon 42,58
10:e A Åberg 41,11
11:e G Johansson 39,92
13:e W Hackberg 38,44

Spjut (26 delt)

1:a F Bie Norge 16
2:a J Donahue USA 24
3:a F Lukeman Kanada 24
Svenskar
6:e Hugo Wieslander 28
Efter 3:e grenen fick de 12 bästa fortsätta
Efter 4:e grenen fick de 8 bästa fortsätta
O Lemming, C Lombers
G Holmér, E Kugelberg,
E Nilsson, I Lindholm och N Fjästad
Utslagna

Tiokamp (29 delt)

1:a Hugo Wieslander 7724,495
2:a Charles Lomberg 7413,510
3:a Gö:sta Holmér 7347,855
Fler Svenskar
7:e E Kugelberg 6758,780
E Nilsson, Skotte Jacobsson
G Rönström och W Hackberg
Utgick

Dragkamp (2 lag)

1:a Sverige
2:a Storbrittannien

  • Tillbaka till Stockholms Startsida.
  • Till OS Startsidan
  • Från botten till toppen.
  • Olympiska spelens Officiella sida